Drn: klenot současné české architektury

Koncem 90. let minulého století jsem po pražské Národní třídě chodila denně. Přednášky jsme měli v sídle FSV UK na Smetanově nábřeží, semináře v Rytířské a na Národní. Pravidelně jsem míjela proluku, kde bylo parkoviště a před ním stánek s novinami a rychlým občerstvením. Ráno před ním občas postávali bezdomovci a obstarávali si první hlt rumu. Smutné sousedství pietního místa, kde začala Sametová revoluce. Celkovou bezradnost později nezakrylo ani graffiti s výstižnou historickou tématikou: osmičkou naležato se žlutými a zelenými tanky. Možná si na něj ještě vzpomenete!

Nejdražší pozemek v Praze se ocitá v dražbě

V nultých letech nového tisíciletí se proluce na Národní říkalo nejdražší parcela v Praze a měl na ní vyrůst hotel. Tento záměr smetla realitní krize a pozemek i se sousedním Schönkirchovským palácem zamířily do dražby. Nemovitosti a platné stavební povolení na projekt hotelu získal od PPF Banky v roce 2012 miliardář Petr Němec. Spolu se Swéerts-Sporckovým palácem v Hybernské ulici, zakoupeným v roce 2011 od Českých drah také v dražbě, se staly základem dnešní developerské společnosti Sebre.

Drn vzbuzuje zájem a pozitivní emoce

Nová kancelářská budova, která vyrostla na Národní třídě na této parcele, se jmenuje netradičně Drn a záhy po svém dokončení v roce 2017 stala realitní hvězdou první velikosti. Pochvalně se o ní vyjadřují architekti a kritici architektury (líbil se mi zejména text Zdeňka Lukeše v Lidových novinách), památkáři, restaurátoři i politici Prahy 1. Pravidelně ji navštěvují studenti ČVUT a UMPRUM, aby si prohlédli unikátní architektonická, umělecká a řemeslná řešení.

O tom, že Drn rezonuje i v široké veřejnosti, svědčí nejen turisté, kteří si jej při svých procházkách centrem města denně fotí, ale také návštěvy tuzemských celebrit z nejrůznějších oborů (designu, kultury, sportu – v době mé prohlídky se tu fotila biatlonistka Gabriela Koukalová). O Drn se začali zajímat také filmaři a uváděla se zde nová kolekce přední světové obuvnické značky. Zatím je to možné, nejnižší patra budovy jsou ještě volná. Ta nejvyšší s překrásným výhledem na prejzové střechy domů Prahy 1, Pražský hrad, Národní divadlo a Petřín jsou delší dobu pronajatá.

Jedinečné propojení historické a moderní architektury

Příprava obou projektů Drnu na Národní i Paláce Špork v Hybernské mi ze všeho nejvíc připomíná rodinnou umělecko-stavitelskou huť, nebo Gesamtkunstwerk přelomu 19. a 20. století. V rámci jedné skupiny privátních investorů se kromě samotné akvizice navrhuje architektonické řešení (Fiala + Němec), řídí development (Sebre) a realizuje stavba (Hinton). Investoři umožnili propracovat architektonický návrh budovy a jejího interiéru do posledního detailu. Přístup je podobný tomu, když stavíte rodinný dům, ve kterém chcete bydlet do konce života.

Důraz na detail od střešní terasy až po suterén

V rámci obou projektů najdete řadu kompletních historických replik (např. barokní krovy Schönkirchovského paláce bez jediného hřebíku). Veškeré stávající vybavení interiérů bylo vyrobeno na míru a týká se i detailů tam, kde byste je vůbec nečekali. Jsou to určitě dubové podlahy ve výtazích, mosazné kliky po celém domě včetně provozních místností v suterénu, mramorová umývadla na toaletách nebo travertinové obložení sprch pro cyklisty. Hodně se mi líbil speciální pohledový beton, do kterého jsou na Drnu otištěny stromy, provazy, ale i ruce stavebních dělníků. Praskliny v podlaze nejsou retušovány, ale naopak zvýrazněny jasně červenou barvou. Na Šporku vaši pozornost upoutají polepy slepých oken na schodišti. Jsou zde přetištěny původní Gočárovy propočty nové bankovní haly, která ústí do ulice V Celnici. Také díky tomu se dokončení obou projektů protáhlo a dosud tu probíhají úpravy retailových prostor.

Bentley pražského kancelářského trhu

Osvícený investor podpořil citlivou rekonstrukci a vznik moderní a v interiéru až opulentní architektury, pro nájemce bylo zapotřebí vložit do budovy moderní technologická řešení. Oproti původně předpokládaným nákladům v rozsahu 700 až 800 milionů Kč se konečný účet v případě Drnu vyšplhal k 1,5 miliardě Kč. Pořizovací cena obdobně velké nové administrativní budovy ve vyhledávaných business lokalitách Prahy 4 (Pankrác/Budějovická), 5 (Anděl) nebo 8 (Karlín) bude určitě nižší. Na druhou stranu současní majitelé ví, že připravili prémiový produkt v unikátní lokalitě, který našel své nájemce. Palác Špork je téměř plně obsazen, Drn zhruba z poloviny a jednání s budoucími nájemci probíhají. Nejkratší nájemní smlouvy na kanceláře jsou tu uzavřeny na 10 let, v retailové části na 25 let, což se bude vyjímat v excelové tabulce nejednoho zájemce o koupi.

Jediné, s čím Sebre v rámci obou těchto projektů vědomě nepracuje, jsou environmentální certifikáty typu LEED nebo BREEAM. Při prohlídce jsem si všimla naprostého minima pokojových rostlin v interiérech, které nájemci již využívají. Zato na střešní terase a balkóncích na fasádě Drnu už před Velikonocemi krásně kvetly krokusy a narcisy!

Vím, že Sebre připravilo oba projekty v podmínkách, které nejsou na trhu běžné. Má velkorysé finanční zázemí, získalo nemovitosti v atraktivní lokalitě, architekt Stanislav Fiala měl silnou pozici a přesvědčil jak interní tým Sebre a Hinton, tak příslušné úředníky a památkáře o své vizi. Kéž by takových projektů bylo mnohem víc!

Exteriéry a interiéry kancelářské budovy Drn, detail umývadla Palác Špork (developer Sebre)
RSS