Kancelářská dřevostavba Kloboucké lesní

Centrála Kloboucké lesní | foto BoysPlayNice | archiv Kloboucká lesní

Cesta vlakem ze slováckých Bojkovic do valašské Bylnice vede krásným údolím chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Kopce pokryté především listnatými lesy lemují rozkvetlé louky, na nichž se tu a tam pasou stáda krémově zbarvených krav. Pár zastávek před konečnou železniční trať lemuje řeku Vláru, na jejíchž březích postávají volavky a čápi.  

Administrativní dřevostavby Kloboucké lesní

V Bylnici to voní dřevem. Vlakové nádraží totiž sousedí se dřevozpracujícím závodem Kloboucká lesní a už z vagonu jsou vidět jak dovezené kmeny stromů, tak fošny připravené na cestu k zákazníkovi. U železničního přejezdu do areálu stojí dvě krásné dřevostavby. Jedna tradiční, už 111 let stará, kterou donedávna využívala firma jako zázemí pro svou administrativu, a druhá úplně moderní postavená v roce 2022 podle návrhu libereckého architektonického studia Mjölk.

Na jaře 2023 proběhly odbornými médii její krásné fotografie, nicméně novostavba je ve skutečnosti v mnohém ještě předčí. Vyrazila mi dech. Je krásná. Vzdušná, světlá, uměřená a zároveň elegantní. Promyšlená s ohledem na její budoucí uživatele a na životní prostředí. Energeticky zcela soběstačná.

Eko-logické stavitelství

Kloboucká lesní na svém projektu dokládá, že firemní motto od semínka po dřevostavbu není pouhým heslem, ale žitou realitou. A to ne ledasjakou, ale na té nejvyšší úrovni! S výjimkou ztužujícího jádra z betonu a oceli s výtahovou šachtou a schody do třetího patra jsou celá monolitická konstrukce, střecha, stropy a interiérové příčky ze dřeva, ze zdrojů Kloboucké lesní. Dřevařská firma budovu postavila vlastní speciálně vyvinutou technologií (kombinace lepených dřevěných nosníků – BSH hranolů, speciálních vrutů, dřevěných biodesek a lamel) ve spolupráci s místními/regionálními subdodavateli. Životnost budovy byla projektována s přesahem minimálně na tři generace.   

Budova si teď v létě udržuje příjemné klima. Až nastanou chladnější dny, dům bude vytápěn podlahovým topením zásobovaným z centrální firemní výtopny na biomasu (dřevní štěpku). V suterénu je rekuperační jednotka, která zajišťuje řízené větrání se zpětným získáváním tepla. Střecha je osázená fotovoltaickými kolektory. Po obou podélných stranách budovy jsou vodní pásy dešťové vody, které ochlazují jak fasádu, tak bezprostřední okolí budovy.

Jedno ocenění za druhým

Zaměstnanci, kteří budovu užívají od května 2023, se s ní rychle sžívají a oceňují jak pohodlí, tak dostatek prostoru, které v nové centrále mají. V zasedací místnosti, kde jsem mluvila s panem Jaroslavem Šerým ze správy Kloboucké lesní, je podél stěny vystaveno již několik prestižních odborných ocenění a letos určitě přibydou další. Zcela oprávněně!

Základní informace o projektu

Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 12/2022 (kolaudace), 5/2023 (nastěhování)
Celková užitná plocha: 1.799 m2
Rozměr pozemku: 9.118 m2

Investor: Kloboucká lesní, Vlárská 321, Brumov-Bylnice (www.klobouckalesni.cz)
Architektonický návrh: Mjölk architekti, Pražská 376/36a, Liberec (www.mjolk.cz)
Fotografie budovy: Martin Tůma | Studio BoysPlayNice, Bezručova 663, Rožnov p. R. (www.boysplaynice.com)

Markéta Miková

Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikacimarketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.

RSS