Hostětín, vesnička v Bílých Karpatech na česko-slovenských hranicích, už od 80. let 20. století realizuje projekty dlouhodobě udržitelného rozvoje. Díky tomu získala a stále pravidelně získává řadu prestižních environmentálních a energetických ocenění.
Centrum Veronica Hostětín
V Hostětíně dlouhodobě působí Ekologický institut Veronica, jehož sídlo z roku 2006 bylo první veřejnou budovou v ČR postavenou v tzv. pasivním standardu. Jeho roční spotřeba energie na vytápění musí být nižší než 15 kWh/m2, což je 7-10x méně než u běžných staveb.
Použité postupy a technologie
- Důkladná tepelná izolace (minerální vata a sláma)
- Okna s izolačními trojskly vyplněnými kryptonem (v létě izolují interiér proti vnějšímu horku a v zimě proti mrazu + umožňují zisk tepla ze slunce)
- Velmi těsný obvodový plášť s dokonale napojenými vzduchotěsnými prvky (hliněná omítka, okenní rámy a speciální lepící pásky)
- Řízené větrání interiéru s rekuperací odcházejícího vzduchu (účinnost předání tepla až 85 %)
- Pokud v zimě pasivní zisky tepla ani ohřev vzduchu rekuperací nestačí zabezpečit v interiéru požadovanou teplotu, je možné dohřívat teplem z obecní výtopny na biomasu (dřevní štěpku) nebo ze solárního systému.
- Ohřev vody je zajištěn solárním systémem, který se skládá z velkoplošných solárních kolektorů na střeše moštárny a na fasádě seminárního centra a z tepelného zásobníku umístěného za moštárnou.
- Střecha nad ubytovací části (penzionem) je porostlá trávou a sukulenty. Lépe reguluje teplotu, nepřehřívá se a lépe odolává negativnímu působení povětrnostních vlivů.
- V seminární části budovy je instalováno čidlo monitorující CO2.
- Při stavbě budovy bylo využito řady přírodních materiálů: modřínové dřevo na obklad budovy, slaměné balíky na izolaci, hliněné omítky interiérů, nepálené hliněné cihly pro stavbu příček, bukové nebo smrkové dřevo pro vybavení interiérů.
- Dešťová voda ze sedlové střechy se zachycuje přes speciální filtr do nádrže, z níž je zpětně využívána na splachování WC a mytí podlah.
Kam pro další informace
Detailní popis technických řešení Centra Veronica Hostětín najdete na jejich webu. Více o hostětínských projektech udržitelného rozvoje si můžete přečíst v této části mého blogu. Text jsem napsala v roce 2019 a stále platí!
V textu byly použity fotografie z archivu Ekologického institutu Veronica a z mého soukromého fotoarchivu.
Markéta Miková
Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikaci, marketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.