Anna Ježková: developerka netradičních projektů

Anna Ježková je jednatelkou francouzsko-české společnosti Atkins&Langford. Firma v ČR působí od roku 1992 a zaměřuje se na rezidenční projekty nejrůznějšího typu (vlastnické, družstevní a nájemní bydlení). Na scéně tuzemského developmentu je Anna Ježková spiritus agens mnoha projektů, které mají společenský přesah – ať už se jedná o tzv. sociální development, neziskové organizace typu reSITE, Geopark Ralsko či Centrum RoSa a také oborové sdružení Asociace developerů. Je to výjimečně pracovitá, schopná a úspěšná žena v převážně mužském světě realitního developmentu.

A ještě jedno varování předem. Pokud si chcete potvrdit stereotypní představu o developerovi (tvrdý business a ostré lokty zabalené do luxusního obleku, resp. kostýmu), tak určitě nečtěte dál!

Na jakých projektech právě pracujete?

AJ: Projekt, který dnes realizujeme, je luxusní bydlení v Ostrovní ulici. Jde o novostavbu s 8 byty na pozemku Karla Schwarzenberga. Všechny už mají svého majitele a hotové budou v polovině příštího roku. Velmi se nám osvědčila Residence RoSa, což je bydlení pro seniory v Praze-Kobylisích. Otevřeli jsme ji v roce 2014 a všech 108 bytů máme dlouhodobě obsazených. Pořád nám ale chodí požadavky, zda máme volné kapacity, a proto chystáme další projekty v Praze a krajských městech.

Proč právě seniorské bydlení?

AJ: V letech 2011 – 2012 jsem byla externí členkou pracovního týmu Ministerstva pro místní rozvoj a podílela jsem se na přípravě Bytové koncepce České republiky do roku 2020. Jedním z návrhů, který jsme tehdy prosazovali, byla i výstavba seniorského bydlení – malometrážních bytů se službami. Výstavba veřejného sektoru se zatím nerozjela, tak jsem si říkala, že to zkusíme sami na komerční bázi. Koupili jsme v Praze-Kobylisích budovu v dezolátním stavu, kterou jsme kompletně přebudovali a moderně vybavili. Služby zajišťujeme ve spolupráci s mnoha renomovanými partnery, kteří v sociální sféře působí.

Bydlení dnes tvoří základ Vašeho portfolia. Zajímá Vás tedy víc než jiné typy nemovitostí?

AJ: Máte pravdu. Pro mě jsou důležité vztahy a vazby s lidmi, se kterými pracuji a pro které pracuji. Když projekt chystáme, vidím před sebou naše budoucí klienty, jak se jim v nových prostorách bude žít. A největší satisfakcí je, když jsou spokojení. Ať je to v RoSe, u nás ve Voršilské a v dalších projektech, které jsme v Praze zrekonstruovali, postavili a o některé z nich se i dlouhodobě staráme.

Podíleli jsme se na luxusních projektech jako je čtvrť Malá Šárka v Nebušicích a Villa Bianca v Dejvicích, ale i na družstevním bydlení, které se nyní staví v Horních Měcholupech a na Barrandově. Rozvíjíme koncept bydlení pro seniory. Každé je trochu jiná disciplína, ale mně ta pestrost vyhovuje. Dělat pořád totéž by mě nebavilo.

Developeři se spíše vyhýbají rekonstrukcím historických budov. Vy se jim naopak věnujete. Co je tam pro vás zajímavé?

AJ: Pánové Nigel Atkins a William Langford s rekonstrukcemi historických budov v Praze v roce 1992 začínali, protože v centru Prahy byla velká poptávka po luxusních kancelářích. Jejich první projekt byla Voršilská 10, a od té doby zde také sídlíme. Povedl se a přišly další zakázky. Od soukromých vlastníků a od francouzských firem, které chtěly rekonstruovat své kanceláře v Praze a v Brně, a přitom citlivě zachovat původní objekt. V rekonstrukcích historických paláců stále pokračujeme. Vdechovat těmto budovám nový život považuji za součást péče o naše kulturní dědictví. A díky našemu know-how máme v této oblasti i cenné renomé.

Jste spíše malá firma, ale podílíte se na velkých projektech. S kým rádi spolupracujete?

AJ: Jsme malí záměrně. Moji spolupracovníci jsou moje rozšířená rodina. Vážím si nejen jejich práce, ale jich samotných jako lidí. Chci se svými kolegy spolupracovat dlouhodobě, nechci, aby mi odešli. Takové klima se vytváří lépe v malém týmu, kde se osobní vztahy dají lépe udržet.

I když jsme malí, tak chceme dělat velké a zajímavé věci. A proto – po vzoru své francouzské matky – vstupujeme do projektových partnerství. Ta se však často počítají na roky, protože získat dnes v Praze územní rozhodnutí na developerský projekt trvá v průměru 10 let. Dlouhodobých obchodních partnerů máme několik a jsou jak z podnikatelské sféry (Finep a SBD Praha v případě družstevního bydlení, Karlín Group a rodina Karla Schwarzenberga), tak z neziskové (Český červený kříž a další).

Neziskových projektů máte několik a všechny souvisí s developmentem a urbanismem. Jmenujme konferenci reSITE, Asociaci developerů a Geopark Ralsko. Co pro Vás znamenají?  

AJ: Všechny tyto projekty spojuje snaha zlepšit prostředí, zlepšit komunikaci mezi jednotlivými subjekty a edukace. reSITE podporuje dialog mezi veřejnou správou, bankéři, developery, NGO´s, architekty a studenty. Letos proběhl v Praze sedmý ročník, pokračujeme dál a rozšiřujeme se za hranice ČR. Asociace developerů je platforma pro zlepšení komunikace mezi developery a širokou veřejností a mezi developery interně. Vznikla na třetí pokus, funguje tři roky a stále se vnitřně konsoliduje. Geopark Ralsko je spíše můj soukromý projekt, kdy se snažím pomoci transformovat území bývalého vojenského výcvikového prostoru v Libereckém kraji. Na území o rozloze 29 400 hektarů dnes žije cca 10 000 lidí. V květnu 2016 byl Geopark certifikován a stal národním geoparkem ČR. Tamější nezisková organizace rozvíjí cestovní ruch a principy šetrné turistiky.

Co pro Vás znamená development?

AJ: Hodně, protože se s ním úzce pojí můj profesní příběh. Vystudovala jsem ekonomii a francouzštinu. Po vysoké škole jsem chvíli pracovala v pražské pobočce jedné z firem tzv. poradenské čtyřky. Práce v korporaci mi ale nevyhovovala, a tak jsem v roce 2003 nastoupila jako projektová manažerka u pana Atkinse. Dnes jsem spolumajitelkou firmy a jednatelkou.

Development považuji za velmi kreativní obor, kde jsem si našla, či spíše vytvořila, svůj vlastní svět. Dělám věci, které se standardně nedělají, a díky tomu potkávám spoustu inspirativních lidí. Pracovat pro Václava Havla, Karla Schwarzenberga či se Sergem Borensteinem je velká čest. Development sice působí jako doména mužů ostrých loktů a tvrdého byznysu, ale naše portfolio je důkazem toho, že si můžete najít kreativní prvky a pozitivním způsobem měnit své okolí.

Projekty Atkins & Langford Development: Palác ve Voršilské 10, Villa Bianca a Rezidenční projekt v Ostrovní. Zdroj: Atkins & Langford Development.
RSS