Po dvou letech od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže dokončilo v srpnu 2024 dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG) podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Projektový tým Vltavské filharmonie zahájil v červenci 2024 stavební schvalovací proces podáním žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Dalším krokem, který hlavní město v září 2024 odsouhlasilo, je příprava podkladů dokumentace pro povolení, aby bylo možné dodržet časový harmonogram s předpokládaným začátkem výstavby v roce 2027.
„Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je důležitým milníkem. Díky tomu jsme mohli v červenci 2024 podat žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou začíná stavební schvalovací proces. V návaznosti na dramatický ekonomický vývoj v uplynulých letech jsme nechali také aktualizovat náklady na projekt. Jsem rád, že Komise hl. m. Prahy pro projekt Vltavské filharmonie a Rada hl. m. Prahy v září 2024 odsouhlasily postup Vltavské filharmonie do další fáze projektových příprav, kdy se bude chystat dokumentace pro povolení. Skvělá zpráva je i to, že se stále držíme časového harmonogramu, podle kterého by stavba Vltavské filharmonie měla začít v roce 2027.“
Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro strategický a územní rozvoj
Vltavská filharmonie v kostce
- Národní hudební centrum
Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály (hlavní, komorní a multifunkční) a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury. - Sídlo dvou orchestrů
Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů. - Otevřená 24/7/365
Budova filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu. - Pobytové terasy
Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo po střešních ochozech. Každý si tak bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu.
Vizualizace: Bjarke Ingels Group (BIG). Zdroj: archiv Vltavské filharmonie
Tisková konference 23. září 2024
Pro hl. m. Prahu a projektový tým Vltavské filharmonie jsem kompletně připravila tiskovou konferenci u příležitosti dokončení podrobné architektonické studie. Akce se zúčastnilo více než 20 novinářů. V následujících dnech vyšlo téměř 40 mediálních výstupů včetně dvou televizních reportáží.
Zdroj: archiv Hlavního města Prahy
Markéta Miková
Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikaci, marketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.
Ve volném čase ráda navštěvuji historické i moderní památky a již několik let se podílím na organizaci festivalu Open House Praha.