Atkins & Langford – development s francouzským šarmem

Klasicistní palác ve Voršilské 10 na pražském Novém městě měl pro mě vždy zvláštní přitažlivost. V domě, který patří rodině Karla Schwarzenberga, pracoval Václav Havel po ukončení svého prezidentského mandátu. Sídlí v něm nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových a za rohem v Ostrovní 13 je Knihovna Václava Havla. Jeden ze zvonků Voršilské 10 patří také developerské společnosti Atkins & Langford, která v Praze působí už více než čtvrtstoletí. Překvapilo mě, že právě v tomto domě sídlí také developerská firma. Je to jen náhoda? Nedalo mi to, začala jsem pátrat a byla jsem příjemně překvapená. Firma mě zaujala svým nezvyklým záběrem a její česká spolumajitelka Anna Ježková svou vstřícností a bezprostředností.

Developerskou společnost Atkins & Langford založili v Paříži žijící Nigel Atkins a William Langford. Věnovali se rekonstrukcím historických paláců v centru Paříže a výstavbě bytových projektů v regionu Ile de France. V roce 1992 založili pobočku své firmy v Praze a nejdříve vyhledávali vhodné prostory pro francouzské společnosti, které zde otevíraly svá zastoupení. Brzy však začali uplatňovat své znalosti a zkušenosti z Paříže, zejména co se týče rekonstrukcí historických prostor a jejich nového využití. V Praze totiž chyběly moderní kanceláře a v centru vznikaly především přestavbou bytů. Později přibyly i samostatné rezidenční projekty, které dnes tvoří základ aktivit Atkins & Langford v České republice.

České portfolio Atkins & Langford

Anna Ježková, spolumajitelka Atkins & Langford Development, říká: „Do firmy vkládám svůj osobní příběh. Propojuji segmenty, které mě zajímají, se svou profesní zkušeností tak, aby se jednotlivé projekty posouvaly dál, na vyšší profesionální úroveň. Záleží mi na tom, s kým pracuji. A stejně tak od počátku vidím budoucí obyvatele či uživatele všech našich projektů. Důležitý je pro mě společenský přesah našich projektů a jejich vztahy k okolí.

Portfolio Atkins & Langford v Čechách je skutečně pestré a zahrnuje rekonstrukce a správu historických budov v centru Prahy, development a co-development nových rezidenčních projektů v širším centru Prahy do osobního vlastnictví, co-development družstevního bydlení (Coop Development) a seniorské nájemní bydlení (Rezidence RoSa). Paletu dotváří i řada neziskových aktivit, ke kterým patří Geopark Ralsko, renomovaná konference reSITE nebo oborové sdružení Asociace developerů.

Jsme malá společnost s rodinnou atmosférou, kterou chceme udržet. Ve Francii jsou běžná partnerství mezi developery a my do nich rádi vstupujeme i tady. Osvědčila se nám už v raných fázích našeho působení v Čechách, například na projektu Villa Bianca s ING Real Estate. Dnes jsou našimi partnery developeři jako Finep a Karlín Group. Do spolupráce přinášíme specifické know how, které jsme získali na českém a francouzském realitním trhu. Naši partneři často oceňují jiný pohled a jinou energii, kterou projektu vkládáme. Klíčové je vybrat si správného partnera, se kterým jste na stejné vlně, jinak ztratíte spoustu času vzájemným vysvětlováním a přesvědčováním,“ říká Anna Ježková, když se ptám na pravidelnou spolupráci s konkurencí.

Bydlení jinak

Pokud chcete bydlet v krásném bytě na exkluzivní adrese, je Atkins & Langford developer, který by vám neměl uniknout. Staví komorní projekty a velkou péči věnuje nejmenším detailům, které jako budoucí majitel/majitelka luxusního bydlení oceníte. Posledním projektem, který Atkins & Langford staví, je novostavba osm bytů v Ostrovní ulici 128 na Praze 1. „Pro projekt jsme dostali stavební povolení už v roce 2008, ale kvůli krizi jsme jeho realizaci odsunuli. Stavět jsme začali až v roce 2017 a hotoví budeme v polovině příštího roku. Byty jsme v první polovině roku 2018 individuálně nabízeli vybraným kupcům (off-market) a teď jsou všechny prodané. Projekt měl prostě svůj čas,“ usmívá se Anna Ježková.

Na druhém konci nabídky Atkins & Langford najdete družstevní bydlení, které jako společný podnik s názvem Coop Development realizují Atkins & Langford, Finep a SBD Praha. V současné době se staví dva projekty v Horních Měcholupech (Malý háj) a za Barrandovem (Kaskády Barrandov). Družstevní bydlení kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví bytu a snižuje bariéru pro vstup na rezidenční trh vlastnického bydlení. „Stále více cítím, že Česká republika potřebuje vedle vlastnického pestřejší nabídku jiných forem bydlení – nájemního či družstevního. Dlouhá tradice družstevního bydlení, jeho dostupnost a srozumitelnost pro širokou veřejnost, ověřená zkušenost i praktičnost správy družstevních bytů, bezpečnost, spolehlivost a ochrana investice pro člena družstva jsou hlavními důvody, proč se nabízí jeho renesance,“ uvádí Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha.

Anna Ježková se v letech 2011-2012 podílela na Koncepci bytové politiky v ČR, která vznikala na Ministerstvu pro místní rozvoj. Jednou z navrhovaných změn byla i výstavba moderních domů pro seniory, které se však – alespoň prozatím – ve veřejné sféře nerealizovala. „S tím, jak populace stárne, bude stále více potřeba kvalitní péče o seniory. Domů s pečovatelskou službou je zoufale málo, jejich kapacity jsou často vyčerpány na roky dopředu. Projekt domů pro seniory mě zaujal, a tak jsme v Praze 8 připravili Residenci RoSa. Otevřeli jsme před čtyřmi lety, dům se 108 bytovými jednotkami je plně obsazený a nyní chystáme čtyři obdobné projekty,“ říká paní Ježková. Residence RoSa vznikla a její provoz je zajištěn ve spolupráci s odbornými partnery, například Evropským sociálním fondem / Evropskou unií, Diakonií České církve evangelické, Českým červeným křížem, Nadací Taťány Kuchařové Krása pomoci a řadou soukromých firem. I development může mít sociální rozměr!

 

RSS