Axel Springer: Budova jako elektrárna kreativity

Dne 6. října 2020 byla v berlínské Zimmerstrasse slavnostně otevřena nová budova mediálního domu Axel Springer. Akce se zúčastnily přední osobnosti berlínského politického, hospodářského a kulturního života a svůj projev přednesli Frank-Walter Steinmeier, německý spolkový president, Mathias Döpfner, předseda představenstva a ředitel Axel Springer SE, Rem Koolhaas, architekt nové budovy Axel Springer.

Nová budova mediálního domu Axel Springer v Berlíně. Foto: © Laurian Ghinitoiu, Axel Springer

Prohlášení německého prezidenta, v němž zdůrazňoval nezastupitelnou roli kvalitní a profesionální žurnalistiky v demokratické společnosti, bych ještě před pár lety brala jako samozřejmost, ale ve světle verbálních i život ohrožujících ataků, kterým jsou novináři v současném světě vystaveni, si slov Franka-Waltera Steinmeiera vážím mnohem víc než kdy předtím.     

budově o celkové ploše 58 000 m2 bude pracovat 3 500 lidí. Vyrostla v těsné blízkosti stávající berlínské centrály Axel Springer.

Mathias Döpfner, ředitel Axel Springer SE, uvedl: „Chtěli jsme budovu, která bude symbolem a zároveň akcelerátorem naší vlastní transformace. Dlouho před příchodem koronaviru jsme se zabývali otázkou, proč vlastně mít v digitální době kancelář? Rem Koolhaas nám na ni působivým způsobem odpověděl. Otevřené multifunkční prostory, které umožní maximálně flexibilní využití. Avangardní architektura jako magnet, který přitahuje k setkávání a komunikaci. Budova jako elektrárna kreativity.

Rem Koolhaas, autor návrhu budovy a zakladatel architektonického studia Office for Metropolitan Architecture (OMA), říká: „Paradoxně, součásná pandemie a zároveň se zrychlující digitalizace, ukazují potřebu mít prostor, kde spolu mohou lidé fungovat. …. Lidé a jejich interakce je esencí nové budovy Axel Springer. Budova je nástrojem pro další, nikdy nekončící rozvoj společnosti. Svým uživatelům poskytuje fyzickou bázi – a v ní široké spektrum prostorových možností (od intimních po  monumentální) – kontrastující s plochostí práce ve virtuálním prostředí.“    

Pokud vás nová budova mediálního domu Axel Springer v Berlíně zaujala, podívejte se na webové stránky o výstavbě nové budovy a záznam ze slavnostního otevření. V textu byly použity fotografie Lauriana Ghinitoiu z tiskového oddělení Axel Springer.

Markéta Miková

PR a marketingové komunikaci realit se věnuji od roku 2002. Pracovala jsem pro developerské firmy, realitní poradenské společnosti i realitní investory. Zajišťovala jsem jejich projektovou, korporátní i krizovou komunikaci. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a copywriterka se zaměřením na realitní trh. O nemovitostech píšu do odborných časopisů, oborových e-zinů a na tento svůj blog.

RSS