Eva Le Peutrec: česká architektka mrakodrapů

Eva Le Peutrec je česká architektka, která dlouhodobě působí v zahraničí. S rodinou žije v Nové Kaledonii, odkud jezdí za svými zakázkami po celém světě, ale především do Číny, o níž mluví jako o laboratoři současného moderního developmentu. Podle jejích návrhů tam bylo postaveno již 24 mrakodrapů.

Co všechno by měla splňovat moderní kancelářská budova, aby odpovídala současným – a ideálně i budoucím – požadavkům na pracovní prostředí?

Podle mého názoru by měla z hlediska well-being svých uživatelů splňovat dva základní body: Za prvé integrovat přírodu do projektu. Mít zelenou střechu, terasu se zelení, zelené fasády a stěny. Lidé žijící ve velkých městech jsou odtržení od přírodního prostředí a kvalitní kancelářská budova by měla být schopná poskytnout uživatelům kousek přírody v betonové džungli velkoměsta.

Jak to ale jde dohromady s tlakem na udržitelnost? Všechny zmiňované prvky potřebují závlahu. Nebudou zelené budovy nakonec neekologické?

Nikoliv, právě naopak. Zelená střecha a fasády pomáhají zateplit budovu, nespotřebujeme tudíž tolik energie na vytápění. V létě je to obráceně, zeleň pomáhá budovu ochlazovat, takže nemusíme tolik klimatizovat. Zelené střechy navíc chrání město před přehříváním, což bude čím dál větší problém pro většinu světových metropolí, v budoucnu se jejich využití stane doslova nutností. K jejich zavlažování můžeme částečně použít dešťovou vodu. Zároveň vysazujeme druhy rostlin, které nejsou příliš náročné na údržbu.

Jaký je druhý princip, který podle vás definuje moderní budovu?

Interakce s komunitou. Dobrá kancelářská budova by měla nájemníkům umožnit interakci s komunitou. Jsme společenské bytosti a interakce s ostatními je pro nás nepostradatelná. Tím, že navrhneme budovy, které interakci podporují zvyšujeme spokojenost a well-being uživatelů.

Navrhujete projekty především pro jihovýchodní Asii. Jak se za poslední dekádu proměnil postoj tamních developerů při zadávání kancelářských budov?

Jsem šťastná, že developeři v Číně hodně cestují, vzdělávají se a za posledních 15 let došlo k velkému posunu. Dnes dávají přednost kvalitě, dobře navrženým stavbám a příjemnému veřejnému prostoru, který je neodmyslitelnou součástí každého projektu. Dobře vědí, že právě kvalitní veřejný či poloveřejný prostor přitáhne lidi, a v žádném případě na něm nešetří. Jsou ochotni oslovit světové architektonické špičky, aby jejich projekt byl na světové úrovni.

S jakými materiály a prvky ráda pracujete? Co představuje váš ”signature feature”?

Architektura, kterou navrhuji, musí být v první řadě autentická. Stejně jako já. Nemám ráda předstírání čehokoliv. Ráda přiznávám dané materiály. Pokud jde o návrhy mrakodrapů, nechávám propisovat ocelovou konstrukci navenek. Takže právě konstrukce vytvoří rastr fasády. U menších projektů zbožňuji pohledový beton, dřevo, sklo. Myslím, že můj signature feature a důvod, proč mne klienti oslovují, je, že moje projekty jsou odvážné. Stejně tak jako já.

Jaký je váš recept na úspěch v převážně mužském světě architektury? Co byste poradila svým mladším kolegyním z oboru?

Myslím, že když něco milujete a děláte naplno 20 let, tak se úspěch dostaví jako vedlejší produkt. Navíc když máte sklony k perfekcionismu a jste workoholik. Také by člověk měl být odvážný a mít ochotu riskovat. Vystupovat ze své komfortní zóny se stalo mou každodenní rutinou. Pokud chcete mít výsledky, zapomeňte na work-life balance, protože to při velkých projektech dost dobře nejde. Ale hlavně se nikdy nevzdávejte a jděte si za svým.


Rozhovor s Evou Le Peutrec vznikl v rámci skvělé proptech konference Friendly Buildings 2019. Celé interview si můžete přečíst na morethanoffice.eu

Markéta Miková

PR a komunikaci realit se věnuji od roku 2002. Pracovala jsem pro developerské firmy, realitní poradenské společnosti i realitní kanceláře. Zajišťovala jsem jejich projektovou, korporátní i krizovou komunikaci. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a copywriterka. O realitním trhu píšu do odborných časopisů, oborových e-zinů a na tento svůj blog.

RSS