Lidé neopouštějí firmy, ale své manažery

Základní doporučení Jana Mühlfeita, který proslul především svým dlouholetým působením ve vedení firmy Microsoft, je triviálně jednoduché. Věnujte čas a energii svým silným stránkám. Pokud je objevíte a budete je cíleně rozvíjet, brzy zaznamenáte úspěchy. A ty vás znovu utvrdí v rozvíjení vašeho potenciálu, práce vás bude bavit a záhy budete v dané oblasti o míle úspěšnější než ti druzí.

 I týmy mají své silné stránky

Totéž platí i pro týmy. Pokud jsou kompetence v týmu rozděleny mezi jeho členy tak, aby rozvíjely jejich individuální silné stránky, pak týmové úspěchy porostou exponenciálně. Jan Mühlfeit to dokládá na řadě příkladů ze své praxe. Když se stal ředitelem Microsoftu pro region CEE, byla tato část firmy z hlediska snad všech měřitelných výkonnostních tříd na posledních místech. Pokud čerstvě nastoupíte do čela takové firmy, tak vás to úplně nepotěší. Jan nechal všechny zaměstnance otestovat a s HR ředitelkou kompletně přeskládali týmy tak, aby správní lidé byli na správných místech a mohli zde přirozeně rozvíjet svůj talent. Tohle interní cvičení trvalo zhruba tři čtvrtě roku, ale vyplatilo se! Změna přinesla své ovoce již v prvním roce, kdy se Microsoft CEE se stal jednou z obchodně nejúspěšnější divizí této globální firmy.

Manažerské schopnosti jsou talent svého druhu

Svorníkem celého týmu je jeho manažer. Pokud jsou manažerské schopnosti součástí vašeho talentu, jste jeden(na) z deseti, kdo má pro vedení lidí a projektů předpoklady. Pokud se právě vy ocitnete v manažerské roli, budete mít podle Gallupova institutu silnou přirozenou tendenci:

Podle Gallupova dlouhodobého výzkumu State of the American Manager však firmy v 82 % procentech nevyberou na manažerskou funkci vhodného kandidáta, tj. takového, který má předpoklady pro úspěšné vedení lidí/projektů. Na vedoucích pozicích se ocitají lidé, kteří byli dříve úspěšní obchodníci nebo vynikající odborníci na tu či onu oblast. Byli povýšeni do manažerské role a celkem brzy je jasné, že jim to nesedí. Svůj dřívější profesní úspěch nedokázali ve vedení týmu zopakovat a jejich výsledky jsou najednou průměrné. Nová pozice od nich žádá jiné schopnosti a dovednosti, které dosud nemuseli uplatňovat, nebo které vůbec nemají. Práce je přestává těšit, mnohem častěji zažívají zklamání a frustraci. Podle studie prováděné Harvard Medical School mezi manažery firem jich 96 % uvedlo, že cítí vyhoření.

Jak z toho ven?

Zvlášť na současném pracovním trhu je to nejen otázka za milion, viďte. A kde vlastně začít?

Knížku Pozitivní leader si určitě přečtěte, je k dispozici v češtině (angličtině a ruštině). Je vtipně napsaná, plná příkladů z praxe a tipů, jak hledat a najít silné stránky. Doporučení využijete pro sebe i pro své týmy. Zajímavý byl i celodenní workshop na téma rozvoje osobního potenciálu. Jan Mühlfeit, který si vás získá přímostí IT inženýra a autentickým nadšením pro téma, vás nechá nahlédnout do myšlení první ligy v byznysu, sportu a politice.

RSS