Neratovský kostel jako místo smíření

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově se nachází na česko-polských hranicích v Orlických horách. Barokní památka má pohnutý osud, stejně jako původně německá vesnice, v níž se nachází. Od mnoha jiných se však díky aktivitě pana faráře Josefa Suchára a Sdružení Neratov liší. Jde o příběh s dobrým koncem. Ale nepředbíhejme!

Barokní chrám

Mariánský kostel, který byl vysvěcený v roce 1733, měl sloužit především tamějším sklářům. Brzy se však stal vyhledávaným poutním místem, které navštěvovali lidé z východních Čech a Slezska. Svou podobu si uchoval i během první a druhé světové války. Vyhořel až 10. května 1945 po zásahu Rudé armády. Ruinu kostela neměl však v důsledku dramatických poválečných změn (odsunu německého obyvatelstva a de facto vysídlení vesnice + ostré proticírkevní politiky) kdo opravovat.  

Změna nastala až 90. letech 20. století, kdy pan farář Suchár z Rokytnice v Orlických horách inicioval první opravy, založení občanského Sdružení Neratov a zápis kostela na seznam kulturního dědictví. Díky tomu začala dodnes trvající obnova tohoto krásného místa.

Měnící se interiér

Od roku 2007 má kostel skleněnou střechu. Jeho interiér – mimochodem nikdy se nezamyká, vstoupit tedy můžete kdykoliv – je velmi vzdušný a zabarvuje se podle intenzity slunečního světla, nebo mraků na obloze. Během naší polední návštěvy byl nejdřív zalitý zářivým květnovým sluncem, poté změnil barvu na jemně krémovou a následně na světle šedou.  

Bez dárců by to nešlo

Na rekonstrukci se v průběhu let podílela řada dárců, od těch institucionálních (Katolická církev, Pardubický a Královéhradecký kraj, Česko-německý fond budoucnosti a mnozí další), přes soukromé společnosti až po stovky jednotlivců. Líbil se mi nápad se zakoupením židle, na níž je vygravírované jméno jejího dárce. Když jsme mezi nimi v kostele procházeli, viděli jsme, že jsou z Čech, Polska i Německa.   

Pan farář Suchár dostal za svou činnost v Neratově (za obnovu kostela, vybudování významného centra péče o handicapované a podporu občanské společnosti v obci) řadu ocenění. V dubnu roku 2024 Medaili Královéhradeckého kraje za rozvoj kvality života v regionu. Posílám gratulaci!  

Markéta Miková

Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikacimarketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.

Ve volném čase ráda navštěvuji historické i moderní památky a již několik let se podílím na organizaci festivalu Open House Praha.

RSS