Na jubilejním X. ročníku festivalu Open House Praha jsem provázela na Deymově paláci, který se nachází na křižovatce ulic Voršilská a Ostrovní v centru Prahy.
O víkendu 18. a 19. května 2024 tímto raně klasicistním palácem prošly stovky návštěvníků. Přišli nejen za architekturou, ale také za osobnostmi, které jsou s touto adresou spojené. Podívali se do míst, jež využívali Václav Havel (Kancelář Václava Havla po ukončení prezidentského mandátu) a Karel Schwarzenberg (pražský byt) a kde dosud sídlí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla.
Foto: archiv Open House Praha 2024 | dobrovolný fotograf Ivan Beneš
V rámci prohlídek jsem se seznámila s paní Ivankou Reichlovou, bývalou osobní asistentkou Václava Havla, která spolu s týmem Atkins & Langford Development v přední části Deymova paláce provázela.
Deymův palác
Deymův palác, Deymovský palác, nebo podle současných majitelů Schwarzenberský dům, je jednopatrová raně klasicistní budova nepravidelného půdorysu se dvěma vnitrobloky rozdělenými křídlem.
Stojí na místě tří středověkých domů a první zmínky o nich spadají do konce 14. století, kdy je vlastnili řemeslníci žijící a pracující na tehdejším Novém Městě Pražském (kameník, koželuh a kožišník). Koncem 15. století si místo dvou malých domů nechal pražský konšel Kropáček postavit velký patricijský dům, který se stal základem pozdějšího paláce.
Budova nese název po hraběti Václavu Deymovi ze Stříteže, který jej získal roku 1721 v dražbě. Po částečném požáru byl palác v letech 1800 – 1802 přestavěn do současné raně klasicistní podoby podle návrhu architekta Ignáce Palliardiho.
Foto: archiv Atkins & Langford Development 2024
V držení Schwarzenbergů byl od roku 1845, kdy jej koupila kněžna Josefina ze Schwarzenbergu. V roce 1948 byl znárodněn a poté sloužil především diplomatickým účelům. Mimo jiné v letech 1948 – 1967 jako izraelské velvyslanectví. Po roce 1989 byl palác vrácen Karlu Schwarzenbergovi, který v něm měl svůj pražský byt.
Kancelář Václava Havla
Spojení Havel – Schwarzenberg vzniklo již během období normalizace, kdy Václav Havel působil v disentu a Karel Schwarzenberg se angažoval v mezinárodních vztazích a podporoval disidentská hnutí v Československu, Polsku a Maďarsku. Poté, co se Václav Havel stal prezidentem, vybral si Karla Schwarzenberga jako svého kancléře.
Václav Havel měl kancelář ve Voršilské 10 v letech 2003 – 2011. V prostorech, které Václav Havel využíval, je dosud skleněná knihovna od Bořka Šípka a klenby jsou vymalovány obrazy Aleše Lamra. Na nádvoří je plastika, do které jsou obtisknuty ruce Jeho svátosti Dalajlámy u příležitosti jedné z osobních návštěv Václava Havla v Praze.
Foto: archiv Open House Praha 2024 | dobrovolný fotograf Ivan Beneš
Knihovna Václava Havla
Součásti prohlídkového okruhu byla také Knihovna Václava Havla, kam jsme vstupovali druhým nádvořím Deymova paláce. Prohlídku zajišťoval tým Knihovny Václava Havla v čele s paní ředitelkou Karolinou Stránskou. Děkujeme za vynikající spolupráci!
Foto: archiv Knihovny Václava Havla 2024
Markéta Miková
Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikaci, marketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.
Ve volném čase ráda navštěvuji historické i moderní památky a již několik let se podílím na organizaci festivalu Open House Praha.