Předvánoční Londýn aneb window-shopping na King´s Road

Ke konci roku mě osud pracovně zavál na pár dní do Londýna. Těšila jsem se, že budu mít chvilku i na to, abych prošla krásně dekorované obchody plné zboží určeného pro hlavní sezónu. Podotýkám, že cílem nebylo nakoupit (i když šedému vlněnému nebo ideálně kašmírovému svetru bych neodolala), ale spíš si porovnat jaký je rozdíl v nabídce (ano obrovský) a nechat se překvapit tím, co britské retailové značky nachystaly pro své zákazníky. Dnes si už skoro všechno můžete koupit online a tak se značky musí hodně zamýšlet nad tím, jak přitáhnout do svých kamenných obchodů zákazníky a jak zařídit, aby se tam vraceli. Tradiční obchody, jsou-li dobře vedené, dnes svou značku de facto ztělesňují a z pouhé nákupní destinace se mění na místo nákupního zážitku.

Přiznám se, že jsem chtěla co nejvíc využít čas, a tak jsem necestovala do srdce londýnského/britského retailu na Oxford Street, ale zůstala na King´s Road v Chelsea a rozhodně jsem nelitovala! Knihkupectví Waterstones, kde jsem svou procházku začínala, mi jednoznačně učarovalo. Neoluxor v ostrovním provedení – několik pater knih, různé oddíly, tmavě dřevěný nábytek a pohovky, kde se může posadit a začíst se. Kandidátů na přesídlení do střední Evropy bylo hodně, ale nakonec to byly jen tři knížky – mj. sebrané spisy Kvaka a Žbluňka, v pevné vazbě a s krásnými ilustracemi. Vůbec jsem netušila, že u nás vychází již několik desetiletí jenom výbor!

Po dvou hodinách v obchodě s knihami mi vyhládlo a tak jsem zašla do stylové řemeslné pekárny Gail´s, která má na King´s Road jednu ze svých poboček. Vynikající pečivo, spousta másla a marmelády, hutné britské čaje. Co víc si přát! I když podotýkám, že v Londýně bylo v době mé návštěvy krásné podzimní počasí, svítilo slunce a bylo určitě nad 10 °C.

Milovnice/milovníci módy si na King´s Road přijdou na své. Své obchody tu mají úspěšné značky, které reprezentují módu britskou (například Jigsaw), americkou (J.Crew), francouzskou (Zadig & Voltaire, Comptoir des Cotonniers) nebo japonskou (Muji). Mezi nimi se nachází řada obchodů s designovým nábytkem a třeba lahůdkami. Líbily se mi šedé vlněné kabáty u Gerard Darel, kolekce obuvi s názvem Biker chic u Russel & Bromley a nové džíny jsem si koupila v obchodě rag & bone na Sloane Square.

V podvečer byla pastvou pro oči nádherná vánoční výzdoba obchodního domu Harrods. Byl celý krásně nasvícený a v oddělení lahůdek jsem jen stěží odolávala vystaveným delikatesám. Vánoční atmosféra dýchala také ze zářícího obřího kluziště před Přírodovědným muzeem, které jsem míjela při cestě na hotel. Pokud bych měla více času, určitě bych zašla do stylové art-deco restaurace s názvem The Six Bells – The Ivy Chelsea Garden. Okouzlující vánoční dekorace a podle recenzí skvělé jídlo.

Jak vidíte, je spousta důvodů proč se do Londýna zase vrátit!

Restaurace The Six Bells – The Ivy Chelsea Garden, 195-197 King´s Road, London SW3 5EQ 

RSS