Proč na interiéru Vaší kanceláře záleží?

 

Na přelomu ledna a února 2019 proběhlo vyhlašovaní nejhezčích kanceláří uplynulého roku. Zatímco pořadatelé třetího ročníku soutěže Kancelář roku opět zvolili formální prostředí pražského Žofína a black-tie dress code, pátý ročník Zasedačky roku se odehrál v neformálnější atmosféře budovy Corso Court v pražském Karlíně. Obě soutěže oceňují v 9 kategoriích ty nejlepší kancelářské interiéry, které byly v uplynulém roce realizovány. A firmy jako Dentons, Nano Energies a SinnerSchrader zabodovaly dokonce v obou kláních! Obě soutěže, a Zasedačce roku společnosti CBRE v tomto ohledu náleží historické prvenství, jsou především inspirací jak vytvořit z firemní kanceláře atraktivní a příjemné místo.

Osvícené společnosti chtějí v interiéru vyjádřit svou image a zhmotnit hodnoty, na kterých stojí. Prostředím se snažíme vyjádřit, co je pro firmu určující, co ji odlišuje od každé jiné společnosti a od konkurence. Fyzický prostor se tak stává nositelem firemní kultury a atmosféry ve firmě,“ uvádí Lucie Malá, Senior Workplace Consultant poradenské společnosti JLL, a dodává: „před pěti lety se dispozice navrhovala na základě počtu zaměstnanců a požadavku na určité množství uzavřených kanceláří a zasedacích prostor. Většinu firemního sídla tvořil open space bez sofistikovanějšího členění. Heslem dnešní doby je flexibilita a firmy hledají řešení, která umožní reagovat na měnící se potřeby. Proto dnes už v počátku navrhujeme různé scénáře budoucího vývoje a možnosti, jak bude se bude interiér měnit a jak pojme různou skladbu zaměstnanců. Interiér je dnes nástrojem komunikace, sdílení zkušeností a spolupráce.

Máte ve firmě příslušníky nejmladší generace? Zapomeňte na nudný open space.

Nástup milleniálů a generace Z zcela změnil a stále mění pohled na funkce kanceláře, kdy i tradičně smýšlející firmy (např. banky) dnes mají ve svém slovníku pojmy jako je flexibilní pracovní doba, relax zóny, home office atd. Požadavky na kancelář jako na místo setkání a kooperativní spolupráce tak mění pohled na využití kanceláří. Propojení kanceláří a okolního světa především služeb je akcentovaným tématem na každém setkání s nájemci. Na otázku, do čeho investovat a do čeho již ne, lze obecně odpovědět tak, že prostředky vytvářející co nejmenší limity a poskytující co nejvyšší míru svobody a well being jsou ty správné. Otázka relaxu, zeleně, pochozích teras, vodních prvků, sdílení služeb i obchodního zázemí, dostupnosti je tak dnes mnohem více zmiňovaná, než samotné objekty a jejich technologie, na které se názory jednotlivých firem různí,“ uvádí Eduard Forejt, Business Development Director developerské společnosti Passerinvest Group.

A jak vypadají top kanceláře roku 2018?

Dentons, Šporkovský palác, Praha 1, autor: Stanislav Fiala, Fiala + Němec

  

Nano Energies, Drn, Praha 1, autor: Pavel Kříž, Komplits

 

SinnerSchrader, Drahobejlova 15, Praha 9, autoři: Kurz architekti

  

Na náhledovém obrázku v přehledu blogových příspěvků je kancelář společnosti PricewaterhouseCoopers, City Green Court, Praha 4, autor: ta architektura a cre8

RSS