Proměny pražských kanceláří

Kanceláře se v uplynulých dvou dekádách v mnoha ohledech změnily. Od výstavby jednotlivých budov se developeři posunuli k řešení větších urbanistických celků. Do popředí se dostává zajímavá architektura a zeleň najdete všude, kde je to možné, před budovou, na fasádě a na střeše.

Radka Novak je přední konzultantka pražského trhu moderních kancelářských budov. Už léta úspěšně vede Office Agency v Cushman & Wakefield. Ale naše první pracovní setkání proběhlo ještě v době, kdy na straně developera řídila pronájem a marketing administrativních budov Bredovský dvůr (dokončeno 2003) a Budějovická alej (dokončeno 2005).

Radka Novak, Office Agency, Cushman & Wakefield

Na rozhovor s Radkou Novak, který původně vznikl pro #morethanoffice.eu, jsem se těšila. A byl zajímavý, bezprostřední a po lidské stránce hřejivý jako vždy. Celý materiál jsem sestříhala ve stylu filmového scénáře: 2009 a o 10 let později. 

Pokud srovnáte typickou kancelářskou budovu v roce 2009 a v roce 2019, v čem vidíte největší rozdíl?

RN: Změn v uplynulém desetiletí přišla celá řada a odráží celkový vývoj naší společnosti a zotavující se, resp. plně fungující ekonomiku. Ať už jde o samostatně stojící budovy nebo celé komplexy (office huby), developeři dnes mnohem více dbají na okolí dané budovy. Je vždy upravené a co nejvíc zelené. Ve vstupním parteru najdete restauraci, obchody a služby, které v dané lokalitě chybí a které ocení jak nájemci, tak rezidenti. Kancelářský development dnes v mnohem větší míře navazuje na své okolí a snaží se ho vhodně doplnit a určitým způsobem i dotvořit.   

Když se vrátíme o deset let zpátky, jak moc trh komerčních nemovitostí zasáhla ekonomická krize? V čem nyní vidíte největší posun?

Zatímco v krizovém roce 2009 hrála při zařizování kanceláře prim cena a maximální efektivita, dnes se firmy zabývají jednak lokalitou (dobrou dopravní dostupností, dostatečnými službami a vyšší úrovní gastronomické nabídky) a zároveň kvalitou budovy samotné. Environmentální certifikáty se staly na trhu standardem a nájemci se věnují tzv. well-being aspektům, aby byla budova “zdravá” (měla dostatek přirozeného denního světla, kvalitní vnitřní klima apod.). Stále více dotazů také padá na uhlíkovou stopu, využití energie z obnovitelných zdrojů a recyklaci odpadů.     

Zmínila jste i větší důraz na kvalitní architekturu. Čím je to dané?

Podle mého názoru to souvisí se zotavením ekonomiky po krizi a setrvalým ekonomickým růstem v posledních pěti letech. Pokud má developer příležitost zhodnotit větší území, tak se snaží pestře složit jednotlivé funkce a administrativu doplní rezidence, nákupní pasáž a relaxační plochy (parky, sportoviště, společenská centra). Jeho aktivity jsou městotvorné a kvalitní design k tomu patří. Zahraniční architekti přinesou nové impulsy, díky kterým se obecně posune úroveň tuzemského developmentu výš. Jsem ráda, že v Praze vznikají projekty podle návrhů Evy Jiřičné, Zahy Hadid či Thomase Heatherwicka.

Čím mohou kancelářské budovy ještě zapůsobit?

Je to určitě recepce. Když do budovy vstoupíte, první dojem vznikne za několik sekund. Zatímco v období recese byly recepce relativně malé, efektivní, aby byl co nejnižší add-on faktor, dnes jsou mnohem prostornější a mají spíš hotelový charakter. V jistém ohledu tvoří vlastně takovou přirozenou co-workingovou zónu. Developeři chtějí oslnit, a tak dnes v recepcích najdete moderní umělecká díla (street-art ve FIVE, skulptury koní v Quadriu), technické artefakty (letecký motor na Waltrovce, část tramvaje v budově SmíchOFF) nebo třeba oranžové pianino, na které si můžete v Praga Studios i zahrát. Tyhle detaily dotváří příběh dané budovy.

Celý rozhovor si můžete přečíst na #morethanoffice.eu.

Markéta Miková

PR a komunikaci realit se věnuji od roku 2002. Pracovala jsem pro developerské firmy, realitní poradenské společnosti i realitní kanceláře. Zajišťovala jsem jejich projektovou, korporátní i krizovou komunikaci. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a copywriterka. O realitním trhu píšu do odborných časopisů, oborových e-zinů a na tento svůj blog.

RSS