S Markem Číhalem nejen o uměleckých instalacích v architektuře

Marek Číhal je mimořádně úspěšným představitelem nejmladší generace výtvarných umělců. AVU absolvoval v roce 2013, nicméně jeho kariéra se začala úspěšně rozvíjet již během vysokoškolských studií v Praze a v Berlíně. Od roku 2010 spolupracuje s architektem Václavem Hlaváčkem ze Studia Acht na výtvarném řešení vstupních lobby a interiérů pro kancelářské budovy developerské společnosti CTP. Umělecké instalace vytvářel také pro veřejné prostory – v Ostravě a v Praze. Jeho nejnovějším projektem je účast na výtvarném řešení rezidenční čtvrti v Šanghaji pod taktovkou světově proslulého architekta Rema Koolhaase.

Setkali jsme se pár dní před odjezdem na pracovní pobyt do Číny v jeho pražském ateliéru poblíž Jánského vršku. U miniaturního stolečku s mísou voňavého letního ovoce jsme si povídali o moderním umění a z třímetrového plátna nás po očku sledoval – podle mě dost smutný – lední medvěd. Rozhovor byl od první chvíle otevřený, přátelský a inspirativní. Nechcete, aby skončil, ale zvonící telefony vás upozorní, že čas vypršel a že už musíte jít.

Jak jste se k výtvarnému umění dostal?

Pocházím z ne-umělecké rodiny, na základní škole jsem chodil do lidové školy umění a už tehdy bylo vidět, že mi jde kreslení a vůbec výtvarné disciplíny lehčeji než ostatním. Věděl jsem, že chci jít na uměleckou střední školu a rodiče mě v tom podpořili. AVU byla pokračováním této cesty a studia v Berlíně, kde jsem strávil rok a půl, představovala setkání s mezinárodním uměleckým prostředím. Vlastně jsem nikdy nepřemýšlel o tom, že bych se věnoval něčemu jinému. O svém výtvarném vyjádření vnitřně uvažuji prakticky pořád.

Co se ve Vás odehrává, když tvoříte?

Jsou to paralelní pocity. Je zvláštní adrenalin, který mě žene dopředu, ale zároveň se u toho trápím. Je to hodně emocí najednou. Když se to podaří, tak mám velkou radost a taky je to úleva. Ale myslím, že tohle je shodné se všemi kreativními činnostmi.

Jak sbíráte/vybíráte témata pro Vaše obrazy a výtvarné instalace?

U obrazů je to do určité míry rutinní záležitost, vycházím z každodenního života, kde inspirace může přijít odkudkoliv. Čerpám zvnějšku a ze svého niterného prožívání. Nepracuji automaticky, není to chladný konceptuální pocit, že na toto místo patří růžová barva a nic jiného. Naopak, rád pracuji intuitivně. Pravidelně jezdím do Berlína a účastním se umělecké debaty v mezinárodním kontextu. Věnuji se tématům, které mají přesah, dlouhodobě mimo jiné ničení životního prostředí. Například pod ledním medvědem na plátně proti nám taje led, jeho životní prostředí, a on neví, kdy skončí u mrože a jaký mezi nimi bude vztah. Co se týče instalací spojených s architekturou a s veřejným prostorem. Tam inspirace vychází vždy z daného místa, pro které se snažím vytvořit zajímavou intelektuální a výtvarnou zkratku.

Na jakých významných výtvarných instalacích jste se podílel?

Instalacím spojených s architekturou se věnuji průběžně již téměř desetiletí, kdy jsem měl díky spolupráci s CTP Invest možnost pracovat na vstupních lobby několika kancelářských budov. Od té doby mě provázejí pravidelně a věnuji se také úpravě veřejných prostranství (výzdoba jednoho z podchodů pro Statutární město Ostravu nebo multimediální instalace na pražském Proseku) a interiérů (pro administrativní budovu Parkview v Praze a pro butikový hotel v Brně). Je pro mě velkou ctí, že se budu moci podílet na projektu v Šanghaji a spolupracovat se světovou architektonickou a uměleckou špičkou.

Výtvarné řešení Marka Číhala kancelářské budovy v Brně

O Markově instalaci pro budovu Parkview na pražském Pankráci se již brzy dočtete na oborovém blogu www.morethanoffice.eu.


Marek Číhal

žije a tvoří střídavě v Praze a v Berlíně. V roce 2013 úspěšně dokončil studia na pražské Akademii výtvarných umění, během kterých studoval také v Berlíně. Již během studií na sebe upozornil vítězstvími ve studentských soutěžích a postupně začal působit jako samostatný výtvarný umělec, který vystavoval jak v České republice, tak v zahraničí. Marka Číhala zastupuje Galerie Zdeňka Sklenáře. Více na www.marekcihal.net a www.zdeneksklenar.cz.

Markéta Miková

PR a komunikaci realit se věnuji od roku 2002. Pracovala jsem pro developerské firmy, realitní poradenské společnosti i realitní kanceláře. Zajišťovala jsem jejich projektovou, korporátní i krizovou komunikaci. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a copywriterka. O realitním trhu píšu do odborných časopisů, oborových e-zinů a na svůj blog. 

RSS