Sebre: tak trochu jiný developer

Vstoupit do developmentu na Praze 1 chce spoustu odvahy a tým zkušených odborníků. Lokalita je totiž pro developery trnitým územím, ne-li minovým polem, s mnoha omezeními, a proto se jí spíše vyhýbají. Jen co se týče reputace, výstavbou v centru hlavního města můžete hodně ztratit (pravděpodobnost více než 50 %), ale i získat (šance je možná tak 10 %). Nicméně projekty, které se těší vzácnému konsenzu odborné i laické veřejnosti, existují. Napadá mě Palác Euro nebo Palác Edison. A teď se to povedlo Sebre.

Tato česká developerská společnost toho stihla za relativně krátkou dobu své existence (*2013) dost: dvě kancelářské budovy Drn a Palác Špork právě na Praze 1. Výchozí podmínky byly tristní. Obě původní nemovitosti na Národní a v Hybernské se – každá z jiných důvodů – ocitly v dražbě. Plachta, která téměř zakrývala Swéerts-Šporkovský palác a která opakovaně oznamovala veřejnou dražbu, patřila ke smutnému koloritu realitní krize. Je skvělé vidět, že po pár letech je vše jinak a že se podařilo vytvořit projekty, které jsou v řadě ohledů výjimečné.

Lepší na Drnu než pod drnem

Kancelářská budova Drn vznikla zástavbou proluky na rohu Národní a Mikulandské. Nabízí přes 9.000 m2 moderních kanceláří třídy a 1.800 m2 maloobchodních ploch. K nájemcům kancelářské části patří aktuálně renomované firmy z oblasti farmacie a energetiky. V přízemí Drnu najdete luxusní kadeřnictví Petra Měchurová, galerii Zdeňka Sklenáře a brzy také vinotéku a dvoupatrovou italskou restauraci. Architekt Stanislav Fiala (Fiala + Němec) kladl výjimečný důraz na propojení historické a moderní architektury. Jednou z mnoha předností budovy je střešní terasa s výhledem na Staré Město a Pražský hrad. Název je odvozen od různých travin, kterými je osázena střecha a fasáda. Budova počítá s vizuálními efekty, ať je ve formě aktuálně kvetoucích rostlin, tak nočního nasvícení. Jestlipak se podaří v národních barvách?

Parohy na Šporku

Na hraběte Jana Sporcka a jeho vášeň pro myslivost odkazují v současném Paláci Špork mimo jiné parohy, které najdete jak na fasádě budovy, ale průběžně i v jejím interiéru. Šporkovský palác dnes nabízí 9.500 m2 pronajímatelných ploch, z nichž cca 6.600 m2 je určeno pro kanceláře a 2.900 m2 pro maloobchod. Autorem je opět studio Stanislava Fialy. Většinovým nájemcem budovy je právnická kancelář Dentons, která využívá také příjemnou střešní terasu. Nahlédněte do interiéru!

Výborná je gastronomická nabídka Šporku. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, je pro vás nově otevřená restaurace Sia tou pravou volbou. Pokrmy pod taktovkou šéfkuchaře Jiřího Štifta vznikají přímo před vašima očima a jsou vynikající! Určitě si zajděte také do obchůdku Cukrář Lukáše Skály v Hubertově uličce. Na křehké sladké pečivo a nadýchané cukrářské výrobky (já zkusila dozlatova vypečené kremrole plné lehoučkého sněhu) chodí nejen lidé z okolních kancelářských budov, ale i pražští gurmáni. V současné době se upravují v bývalé bankovní hale prostory pro minipivovar a pivnici značky Lobkowicz.

Spojení Praha + Bělehrad = Sebre

Sebre aktuálně připravuje další projekty v Praze a v srbském Bělehradě. V české metropoli je nejblíže realizaci rezidenční projekt Holport, kde stavební práce na pozemku v Holešovicích již začaly. V různých fázích příprav se nachází ještě projekty u Vltavy: Maninské břehy (Praha 7) a Šemíkův břeh (Praha 5).

O filozofii firmy, průběhu výstavby obou projektů a jejích dalších plánech se dozvíte v rozhovoru, který v březnu 2018 poskytli architekt Stanislav Fiala a výkonný ředitel Sebre Jan Kubíček Hospodářským novinám.

Palác Špork (exteriéry a interiér společnosti Sebre) 
RSS