Visuté zahrady královny Semiramis v Praze?

Jeden ze sedmi divů světa – visuté zahrady královny Semiramis – se podle posledních výzkumů prof. Stephanie Dalleyové z Oxfordské univerzity nenacházely v Babylóně, ale ve 450 km vzdáleném Ninive, kde je nechal vybudovat asyrský král Sinacherib. Šlo o technický zázrak té doby, který zahrnoval jak inženýrskou část (v podobě systému akvaduktů a kanálů přivádějících do Ninive vodu ze vzdálené řeky), tak architektonickou část palácové zahrady (v důmyslném systému teras a umělých oblouků osázených rostlinami). Způsobem, jak zajistit co nejvíce zeleně na městských projektech, se tedy stavitelé zabývají od nepaměti. A inspirativní jsou i mnohé dnešní projekty.   

Nejzelenější rezidenční projekt v Praze

V současné době dokončuje developerská společnost T.E. v pražských Košířích svůj rezidenční projekt s názvem Sakura a zeleň tvoří významnou část celého areálu. Celkem bude v květnících na terasách, v parku, na předzahrádkách, v dešťových zahradách a na střeše budovy rozmístěno 32 000 nejrůznějších druhů květin, bylin, keřů a stromů. Zahradní ateliér Flera, který navrhl skladbu vegetace a řešení zavlažování, pracoval se všemi druhy zeleně, aby vznikla pestrá a odolná společenstva. Použité rostliny jsou méně náročné na zálivku a dobře snáší místní podmínky bez zvláštní péče. Výrazně jsou zastoupeny lokální druhy, nicméně návrhu dominují asijské slivoně sakury.

Zajištění vody pro rostliny

Vzhledem k množství zeleně má projekt propracovaný systém efektivního zavlažování a hospodaření s vodou, který využívá několik mechanismů. Prvním principem jsou hydroakumulační a drenážní vrstvy zejména v květnících na fasádě, která zde udrží dostatečnou závlahu. Tuto vodu rostliny využívají mezi fázemi zalévání a deště. Velké zatravněné plochy budou zavlažovány automatickými postřikovači. U jednotlivých skupin trvalek, keřů a stromů se použije systém mikrozávlahy, jenž dopomůže ke snížení spotřeby vody.

Zemní vrt je spolu s retenčními nádržemi primárním zdrojem závlahy. Pracujeme také s tzv. dešťovými zahradami.

Petr Teplý, partner T.E.

„Hospodaření s vodou jsme na projektu Sakura od začátku vnímali jako velmi důležité. Proto jsme zde vytvořili zemní vrt, který by měl být spolu s retenčními nádržemi primárním zdrojem závlahy. Abychom dešťovou vodu maximálně zužitkovali, pracujeme s principem tzv. dešťových zahrad, jež zachytávají a akumulují povrchovou vodu ze všech zpevněných ploch v blízkosti budovy,“ vysvětluje partner skupiny T.E. Petr Teplý.

Jde o jednoduchou soustavu zahloubených rigolů osázených rostlinami se schopností reagovat na kolísavou hladinu vody. Dešťová voda je do struh přiváděna otvory v obrubnících, odkud postupně prosakuje do podloží. Velkou část závlahy do sebe rovněž pojme vegetace a postupně ji zase uvolňuje do ovzduší. Přebytečná voda z květináčů bude odváděna do retenční nádrže pro pozdější využití. Při přeplnění rigolů a retenční nádrže, například při přívalových deštích, odtéká nadbytek vody do kanalizace.

Projekt Sakura z dílny architektonického studia Jestico+ Whiles se umístil mezi nejlepšími stavbami světa v mezinárodních soutěžích World Architecture Festival a WAN Awards.

Další zelená inspirace za zahraničí

Bosco Verticale, Miláno, Itálie, dokončeno v roce 2014.

Arboricole, Angers, Francie, návrh předložen v roce 2018


Markéta Miková

PR a komunikaci realit se věnuji od roku 2002. Pracovala jsem pro developerské firmy, realitní poradenské společnosti i realitní kanceláře. Zajišťovala jsem jejich projektovou, korporátní i krizovou komunikaci. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a copywriterka. O realitním trhu píšu do odborných časopisů, oborových e-zinů a na svůj blog.

Fotografie: archiv společnosti T.E. V náhledovém obrázku k článku je zobrazen detail projektu Bosco Verticale z Milána.

RSS