Konverze industriálních prostor pro kulturní a umělecké účely jsou stále častější. Zvu vás k návštěvě čtyř galerií, které se mimořádně povedly a které nabízí zajímavý umělecký program.
8SMIČKA HUMPOLEC
8smička – zóna pro umění se nachází pár kroků od historického centra Humpolce. Její vznik iniciovali manželé Bára a Zdeněk Rýznerovi, kteří v Humpolci dlouhodobě úspěšně podnikají – jsou majiteli Hranipex Group.
8smička se nachází v jedné z továrních budov bývalého soukenického areálu, kde se od konce 19. století vyráběla hrubá sukna a vlněné lodeny. Továrna Karla Trnky byla v roce 1948 znárodněna a stala se součástí národního podniku Sukno. Jednotlivé závody byly označovány pořadovými čísly 01 až 18, a tak získala budova dnešní artzóny své číslo 8. Přádelna vlnařských závodů zde fungovala až do roku 1989. Zchátralá budova prošla rekonstrukcí v roce 1995 na sídlo společnosti Hranipex a přeměnou na kulturní centrum v letech 2016 – 2018. 8smička slavnostně zahájila svůj provoz 18. 4. 2018.
V přízemí kulturního centra se nachází galerie, kavárna, Špulka – dětský ateliér s autorskou stavebnicí a knihkupectví zaměřené na knihy o umění, architektuře a designu, krásné české i zahraniční knihy pro děti a na originální dárkové předměty. Ve výstavních prostorech v I. patře se nachází sbírková expozice 7+1: Byt sběratele přístupná po předchozí rezervaci. První patro zahrnuje také multifunkční prostor a společenskou místnost.
Adresa: Kamarytova 97, Humpolec
Industriální brownfield: Bývalá přádelna vlny
Investor: Manželé Rýznerovi | generální partner Hranipex
Autoři rekonstrukce: Luděk Rýzner a František Čekal a ateliér OK Plan Architects, Humpolec
Rok otevření: 2018
Foto: Markéta Miková
GALERIE PLATO OSTRAVA
Městská galerie současného umění se nachází v centru moravskoslezské metropole, kousek od nákupního centra Nová Karolina. V bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století funguje od roku 2022. Průmyslová činnost v komplexu probíhala v letech 1881 až 1965, od 70. let chátral a v roce 1987 byl vyhlášen kulturní památkou. Za proměnou stojí polský architekt Robert Konieczny a jeho katovický atelier KWK Promes. Rekonstrukce budovy jatek byla nominována na prestižní Cenu Evropské unie pro současnou architekturu – Cenu Mies van Rohe 2024 a stala se jedním z pěti finalistů.
Celkem pět výstavních sálů zaujímá plochu téměř 1.400 m². Architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn a otevřít tak budovu ze všech stran. Součást interiéru tvoří i hydroponická farma na pěstování salátů v prostoru kavárny, která zdůrazňuje téma ekologie a lokální (už jen rostlinné) produkce. Otevřenost galerie a celého areálu vyjadřuje také zahrada a park o rozloze téměř 9 000 m². Na jeho podobě Plato spolupracuje s permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou.
Kromě výstav zde probíhají programy pro rodiny a různé vzdělávací aktivity. Plato má vlastní koncertní i filmovou řadu a provozuje nakladatelství Octopus Press. Důraz klade na feminismus, ekologii a sociální spravedlnost.
Adresa: Porážková 26, Ostrava
Industriální brownfield: Bývalá městská jatka
Investor: Statutární město Ostrava
Autoři rekonstrukce: Robert Konieczny a ateliér KWK Promes, Katovice
Rok otevření: 2022
Foto: Matěj Doležel, Martin Straka a Martin Popelář | archiv Galerie Plato a Magistrátu města Ostravy
GOČÁROVA GALERIE + GAMPA PARDUBICE
Automatické mlýny jsou gravitačním centrem nové pardubické kulturní čtvrti, kterou v historickém centru města vymezuje trojúhelník Perštýnské náměstí – Zámek – Mlýnský ostrov s areálem Automatických mlýnů. Revitalizace I. fáze industriálního brownfieldu proběhla v letech 2015 – 2023, kdy se k soukromé iniciativě manželů Lukáše a Mariany Smetanových v roce 2017 přidali statutární město Pardubice, Pardubický kraj a v podobě finanční podpory ze strukturálních fondů také Evropská unie.
Proměnu Automatických mlýnů popisuju ve svém blogu z července 2024.
V Automatických mlýnech dnes sídlí krajská Gočárova galerie a Gampa (Galerie města Pardubic). Prostory Gočárovy galerie jsou dostatečně velkolepé a galerijní provoz má jako jediný právo na potřebné stavební výjimky při využití vnitřních dřevěných konstrukcí mlýna. Architekt Jan Šépka proměnil původní sklad balené mouky do výrazného objektu Gampy. V Mlýnech se už nemele mouka, ale šumí umění.
Adresa: Gočárova galerie – U Mlýnů 1961, Pardubice; Gampa – Automatické mlýny 1962, Pardubice
Industriální brownfield: Bývalé mlýny na mouku
Investor: Manželé Smetanovi + statutární město Pardubice (Gampa), Pardubický kraj (Gočárova galerie) a Evropská unie
Autoři rekonstrukce: Petr Všetečka a ateliér Transat, Brno (Gočárovy mlýny), Jan Šépka a ateliér Šépka Architekti, Praha (Gampa) a Martin Prokš a Marek Přikryl z ateliéru Prokš Přikryl Architekti, Praha (Silo).
Rok otevření: 2023
Foto: Adéla Fries | archiv nadace Automatické mlýny, Pardubice a Markéta Miková
EPO1 TRUTNOV
Centrum současného umění se nachází ve východním okraji Trutnova, ve výrobním areálu společnosti Kasper Kovo. Historická budova bývalé Elektrárny Poříčí 1 se na popud manželů Kasperových, majitelů Kasper Kovo, proměnila ve výstavní prostor. EPO1 tvoří tři projekty: galerie v zrekonstruované budově elektrárny, výstavní prostory pod širým nebem u elektrárny a ArtPoint = zrekonstruovaná kaple sv. Josefa ve Slavětíně, která poskytuje zázemí pro komorní kulturní a společenské akce.
Galerie EPO1, otevřená v květnu 2023, má kvalitně zrekonstruované velkorysé interiéry s vysokými stropy, které poskytují vystavujícím umělcům potřebný prostor pro sochy a plastiky mimořádných rozměrů, jež se do jiných českých galerií nevejdou.
Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. V rámci projektu Fresh Power galerie nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje jejich sbírku, která bude součástí stále expozice EPO1.
Adresa: Elektrárenská 322, Trutnov
Industriální brownfield: Bývalá elektrárna
Investor: Manželé Kasperovi | generální partner Kasper Kovo
Autoři rekonstrukce: Michal Ježek a ateliér Tsunami, Náchod
Rok otevření: 2023
Foto: archiv EPO1, Trutnov
Markéta Miková
Od roku 2002 se profesně věnuji komunikaci v oblasti realit a developmentu. Od roku 2017 působím jako nezávislá PR konzultantka a zaměřuji se na strategickou komunikaci, marketingovou komunikaci a ESG komunikaci. Pracuji pro realitní developery, realitní investory a realitní poradenské společnosti. Působím jako lektorka realitního marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze, v MBA programu zaměřeném na nemovitosti a jejich oceňování.
Ve volném čase ráda navštěvuji historické i moderní památky a již několik let se podílím na organizaci festivalu Open House Praha.